Porakone-ruuvinvääntimet, 10,8 ja 12V
29.4.2011
10,8 ja 12V porakone-ruuvinvääntimet
• AEG BS 12 C 2
• Biltema 17-275
• Black&Decker HPL106K
• Bosch GSR 10,8-Li-2
• DeWalt DCD710
• Einhell BT-CD
• Festool CXS
• Festool C12Li
• Hitachi DS 10 DFL
• Makita DF330D
• Metabo PowerMaxx 12
• Milwaukee C12DD-32C
• Nutool 10,8V
• Panasonic EY6409

Kovat piipussa
Kymppiluokan pienet akkuporakone-ruuvinvääntimet alkavat muistuttaa ominaisuuksiltaan jo niin paljon toisiaan, että eroja pitää kaivaa tikulla. Eroja sentään löytyy.
Porakone-ruuvinvääntimien pieneen, akkuteholtaan 10,8 ja 12V sarjaan kuuluu aikamoisen tasaväkinen iskujoukko. Kaikki koneet selviävät normaalista poraamisesta sekä ruuvin kiinnittämisestä ja aukomisesta ihan kiitettävästi, mutta ammattikäyttöön ei kaikista ole. Otimme vertailuun tunnetuimmat tuotemerkit ja muutaman halpamerkin edustajan, joita markkinoidaan 10,8- ja 12-volttisina.
Akun kesto eli akkukapasiteetti on yksi olennaisimmista markkinointikeinoista esitellä porakone-ruuvinvääntimen kykyjä. Tavallisesti akun kestoa kuvataan kiinnittämällä tietynkokoisia ruuveja puusoiroon, kunnes väännin pysähtyy. Ruuvitestin hankaluutena on kuitenkin muuttujien määrä. Puu voi olla toisin paikoin kovempaa kuin toisesta kohtaa, ja ruuvien saaminen juuri samaan korkoon on vaikeaa.
Tässä testissä käytimme jarrudynamometriä, jolla porakonetta kuormitettiin noin 25 prosentilla. Laitteen toiminta-aika mitattiin käynnistyksestä koneen pysähdykseen. Mittaukset tehtiin useampaan kertaan se ykkös- että kakkosvaihteella. Tulokset on ilmoitettu keskiarvoina.
Tulokset ovat sikäli mielenkiintoisia, etteivät mitatut pyörimisajat juurikaan muuttuneet mittauksia toistettaessa. Nopeammalla kakkosvaihteella koneet hyytyivät jo muutamassa minuutissa, mutta hitaammalla ykkösvaihteella saadut luvut kuvaavat jo hyvin ”puuruuvien määrää” kertomalla sen esimerkiksi kolmosella.
Lue vertailustamme lisää TM Rakennusmaailman numerosta 4/11, joka ilmestyi 27.4.
Osta koko juttu
Tulosta juttu